İktidar yeniden halka teslim ediliyor

İktidar yeniden halka teslim ediliyor

Türkiye, Cumhuriyet tarihi boyunca sayısız zorluğun üstesinden geldi. 16 Nisan Halk Oylaması ile birlikte iktidar yeniden halka teslim ediliyor. 

Türkiye, 16 Nisan’da yapılacak halk oylamasıyla yeni bir dönüşümün eşiğinde. Milli Mücadele sonunda kurulan Türkiye Cumhuriyeti kısa zaman sonra kendisine bir yönetici sınıf oluşturdu. Birçok farklı isimlendirmeyle kendisine isim bulan bu elit kesim zamanla iktidarın kaynağını da değiştirmiş oldu.

Devlet zamanla vatandaşına tepeden bakan, fildişi kulelerine çekilmiş, yöneticilerin halkın isteklerine kulaklarını tıkadıkları, bürokratik oligarşinin hüküm sürdüğü bir yapıya dönüştü.

Tabi bu bakış açısı birçok farklı zamanda tarihe not olarak düşüldü. Tarihi tam olarak bilinmeyen ilk fotoğraf İsmet İnönü’den. Görüntüde bir vatandaş İnönü’nün ayağına kapanmış ve ayağını öpüyor. Milli Şef ise çatık kaşlarıyla halka yukarıdan bakıyor.

Günümüze geldikçe değişmeyen bu durum kendisini bir kez daha gösteriyor.

90’lı yıllarda yaklaşık 2 yıl boyunca 3 kez başbakanlık yapan Mesut Yılmaz, eşi Berna Yılmaz’la oturuyorlarken yanlarına gelen yaşlıca bir vatandaşa Berna Yılmaz elini öptürüyor. Mesut Yılmaz’ın elindeki sigara ve yüzündeki ifade devletin değişmeyen yüzünü gösteriyor.

Yıl 2016. İstanbul Beşiktaş’ta yaşanan terör saldırısında şehit olan polis memuru Haşim Usta’nın cenaze töreninde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan şehit annesinin elini öpüyor.

Ayaklarına kapanılan devletten el öpen devlete geçiş sancılı ve uzun yılların ardından geldi. İktidar halka böyle iade edildi.

HABER10 ÖZEL / Furkan DÜZENLİ

 

Son DüzenlenmeÇarşamba, 29 Mart 2017 11:48
yukarı çık

Kategoriler

Hakkımızda

Bizi Takip Edin