Yeşil bahane, kırmızılısı, siyahlısı, fularlısı Gezi'de

Yeşil bahane, kırmızılısı, siyahlısı, fularlısı Gezi'de

"Ağaç ve yeşil katliamı" bahanesiyle sergilenen Gezi vandallığında öne çıkan figürler vardı. "Kırmızılı kadın", "Siyahlı Kadın", "Kırmızı Fularlı Kız" objektiflere en çok görünen, ekranların pek sevdiği figürlerdi. Onlar üzerinden Gezi Vandallığı maskelenmeye, "benim cici protestocularım" imajı verilmeye çalışıldı. İşte o figürlerler... 

Haber10 / Cengiz YALÇINKAYA

Kırmızı Elbiseli Kadın: Kırmızı elbiseli kadın, Gezi’nin sembol isimlerinden biri oldu. Ceyda Sungur isimli eylemcinin İTÜ’de araştırma görevlisi olarak çalıştığı ortaya çıktı. O dönemde polisin biber gazı sıkarken oluşan görüntüsü fotoğraflanınca bir anda gündeme oturdu. Fotoğraf, sosyal medyada hızlı bir şekilde yayılınca Ceyda Sungur bir anda çokça aranan bir isim haline geldi. Şu an İstanbul Teknik Üniversitesi’ndeki görevine devam ediyor.

Duran Adam: Polisin Gezi Parkı’na müdahalesinin ardından Pazar günü Taksim’e çıkışlar kapatılınca Erdem Gündüz isimli bir vatandaş bu durumu protesto etmek amacıyla Taksim Metro çıkışında hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başladı. Bu duruma vatandaşlar önce anlam veremese de bir süre sonra Erdem Gündüz’e katılarak eylemi daha da büyütmüş oldular. Daha sonra Gündüz’ün performans sanatçısı olduğu anlaşıldı. Yani bu görüntü kendisi için klasik meziyetlerinden biriydi. 

Siyahlı Kadın: İstanbul’daki Gezi Parkı gösterilerinin ilk günlerinde bir TOMA’yı karşısında durup kollarını açarak durduran kadın, gösterilerde dikkat çeken bir başka kareydi. Peki kimdi bu kadın? İsmi Kate Cullen. Avustralyalı. Sidney’de Sosyoloji okuduğu ortaya çıktı. Değişim programıyla Koç Üniversitesi’nde eğitim görmeye başladı. Cullen profesyonel eylemci sayılabilecek bir insan. Avustralya’da birçok eyleme katılan Kate Cullen, Gezi’de de boy göstermişti. 

Kitap Okuyan Adam: Eylem sırasında görevli çevik kuvvet polislerinin önünde kitap okuyan adam, o dönem yine ön plana çıkan isimlerden biri oldu. Daha sonra bu ismin Hasan Hüseyin Şehriban Karabulut olduğu anlaşıldı. Karabulut, LGBT üyesi olduğunu açıkladı. İstanbul Üniversitesi Biyomedikal Cihaz Teknolojisi Bölümü mezunu. Şu an yurtdışında olduğu söyleniyor.

Memet Ali Alabora: Gezi Parkı protestolarında en dikkat çeken isimlerden biri de Memet Ali Alabora olmuştu. ‘Mesele sadece Gezi Parkı değil arkadaş, sen hala anlamadın mı? Hadi gel’ şeklinde attığı tweet ile o dönem fazlasıyla konuşuldu. Gezi protestolarının en ön saflarında yer alan Alabora, eylemlerin sona ermesiyle birlikte yurtdışına gitmek zorunda kalmıştı. Daha sonra kendisi hakkında dava açıldı. Memet Ali Alabora ise can güvenliğinin olmadığını iddia ederek Türkiye’ye dönmeyi reddediyor.

İhsan Varol: Sunduğu ‘Kelime Oyunu’ adlı yarışma ile ünlenen İhsan Varol, Gezi protestoları döneminde yarışmada hazırladığı sorularla ön plana çıkmaya çalışmıştı. Programın sunucusu İhsan Varol’un hazırladığı ince sorular Taksim Gezi protestosuna destek olarak gözükmüştü. 

İşte o sorulardan bazıları: 

Basın, yayın ve haberleşme ile sinema ve kitap yapıtlarının hükümetçe denetlenmesi ve kısıtlanması

-Sansür

Göz, burun, ağız ve akciğerlerdeki mukus zarlarına saldıran maddenin en gevşek halindeki silah

-Biber Gazı

Karşı koymama, vazgeçmeme işi

-Direniş

Bütün siyasi yetkileri kendinde bulunduran kişi

-Diktatör

Kırmızı Fularlı Kız: Gezi olayları sırasında gündeme gelen isimlerden biri de ‘Kırmızı Fularlı Kız’ olarak anılan Ayşe Deniz Karacagil’di. Antalya’da meydana gelen olaylara destek veren Karacagil’i Cüneyt Özdemir, CNN Türk’te yer alan programına konuk etmiş ve Ayşe Deniz Karacagil’i sembol bir isim olarak tanıtmışı. Ancak daha sonra kimi kesimlerin sembol olarak gördükleri ‘Kırmızı Fularlı Kız’ terör örgütü PKK’ya katılmış  ve Kandil’den görüntüler vermişti.

Davide Martello: Taksim Meydanı'nda piyano çalarak gezi parkı eylemcilerine destek veren Davide Martello, o dönemin en çok ön planda olan isimlerden biri oldu. Perşembe gecesinden Cuma sabahına kadar Taksim Meydanı'nda piyano çalarak gezi parkı eylemcilerine destek veren Martello’nun piyanosuna polisler tarafından el konuldu. Martello durumundan mağdur olduğunu söyledi ancak daha sonrasında Ukrayna’da ortaya çıktı. 

Türkiye’den sonra Ukrayna’da başlayan olaylarda da baş gösteren Davide Martello’nun bu davranışı akıllarda soru işareti bıraktı. Gezi döneminde şirin bir etkinlik gibi gözüken hatta biraz da sanatsal bir faaliyet sosuyla sunulan bu piyano şovu Ukrayna olayları ile birlikte farklı bir hal aldı.

Claudia Roth: Almanya Yeşiller Partisi Genel Başkanı ve Federal Meclis Milletvekili Claudia Roth da Gezi Parkı’ndaki eylemlere katılmıştı. Bu süreçte sık sık Alman ZDF kanalına demeçler veren Roth, Türkiye’de adeta bir savaşın yaşandığı görüntüsünü aktarmaya çalışıyordu. O günden sonra çok fazla gündeme gelmedi. O da gezinin yıldızı çabuk sönen karakterlerinden biri oldu. 

 

Kaynak: Haber10

 

yukarı çık

Kategoriler

Hakkımızda

Bizi Takip Edin