Conde: Erdoğan’ın liderliğinde birleşmeliyiz

Conde: Erdoğan’ın liderliğinde birleşmeliyiz

Gine Devlet Başkanı Conde, 'İhtilaflı coğrafyalarda İslam birliğini gerçekleştirmek gerekiyor. Sayın Erdoğan’ın liderliğinde bu birleşmeyi sağlamak çok önemli olacaktır.' dedi.

Gine Devlet Başkanı Alpha Conde, tvnet'e konuk oldu. Conde, burada yaptığı konuşmada Erdoğan’ın D-8’i genişletme önerisini hatırlattı  şunları söyledi;
 
"Sayın Erdoğan’a beni davet ettiği ve zirveye katılmamı sağladığı için teşekkür etmek istiyorum. Bu zirve zamanında İstanbul’da kurulduğu için çok önemli bir zirvedir. Ve İslam ülkeleri arasında işbirliğini tesis etmek için önemli ve önde bir zirvedir. Sayın Erdoğan hala zirvenin amaçlarına ulaşmadığını kabul ediyor. Ancak bu konuda gerekli bütün çalışmaları yapmak için öncü oluyor. Özellikle D-8’in genişletilerek başka ülkelere açılması ve G-20 gibi bir zirve oluşturulmasını da teklif etti. Ve diğer ülkelere de zirveye katılmaları için davet yapacağını kaydetti. Ertesi gün Pakistan Başbakanıyla bir görüşmem oldu. Cumhurbaşkanı Erdoğan ile aynı hedefleri gerçekleştirmek istediğini belirtti.

ERDOĞAN LİDERLİĞİNDE BULUŞALIM

​Sayın Erdoğan’ın ortaya attığı genişleme fikri çok önemli. Diğer ülkelerin de bu fikre sıcak baktığını çok iyi biliyoruz, gerçekleştirmek için elimizden geleni yapacağız. Günümüzde bu kadar ihtilafların olduğu coğrafyalarda yeni bir ilerleme kaydetmek ve İslam birliğini kaydetmek çok önemlidir.Sayın Erdoğan’ın liderliğinde bu birleşmeyi sağlamak çok önemli olacaktır."

yukarı çık

Kategoriler

Hakkımızda

Bizi Takip Edin