Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedef bütün Afrika ülkelerinde büyükelçilik açmak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Hedef bütün Afrika ülkelerinde büyükelçilik açmak

Cumhurbaşkanı Erdoğan Somali'de Mogadişu Büyükelçiliği'nin açılışında konuştu. Erdoğan, "Hedef 54 Afrika ülkesinin 54'ünde de büyükelçilik binasını açmaktır" dedi. 

 

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret için bulunduğu Somali'nin başkenti Mogadişu'da Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ile birlikte Türkiye'nin Mogadişu Büyükelçiliği'nin açılışını yaptı. Açılışta, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan, Somali Cumhurbaşkanı Mahmud'un eşi Qamar Omar Ali ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da yer aldı.

Somali'de Mogadişu Büyükelçiliği'nin açılışında konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Hedef 54 Afrika ülkesinin 54'ünde de büyükelçilik binasını açmaktır.  İnşallah bunu da başaracağız" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:

2011 yılında ilk geldiğim günden bu yana nasıl bir ilerleme, nasıl adımlar attığınızı gördüğüm için çok mutluyum. Şu anda içinde bulunduğumuz Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi, Türkiye'nin yurt dışında bulunan 1 numaralı külliyedir.

Aslında gittiğim her yerde dostlara söylüyorum, burada Türkiye'nin şanına yakışır bir büyükelçilik yapıldı. Çünkü bizim geleneklerimizde kiracılık yok. Hele hele büyükelçilik kira gibi bir binada olduğu zaman onun tadı da olmuyor, oradaki hizmet de lezzetli olmuyor. Atılan adımlar hep bu istikamette yürüyor.

"HEDEF BÜTÜN AFRİKA ÜLKELERİNDE BÜYÜKELÇİLİK BİNASI AÇMAK"

Mevlüt Bey Afrika'yı anlattı, 13-14 yıl önce Afrika'da biz 12 ülkede vardık ama şimdi 39 ülkede varız. Buralarda da kiracı olduğumuz büyükelçiliğin olmaması lazım, onun için satın almaya başladık.

Hedef 54 Afrika ülkesinin 54'ünde de büyükelçilik binasını açmaktır.  İnşallah bunu da başaracağız, gerçekten şu anda Mogadişu Büyükelçiliği Külliyesi bir örnek oldu. Bugün burada cuma namazı hep birlikte kılındı. 

Bu ziyaretimizde Kızılay Sağlık Meslek Yüksekokulu da büyük ölçüde bitmiş durumda. Peyzaj çalışmaları bitmediği için bugün onu açamıyoruz. 2013 yılı temmuz ayında şehit olan askerimizin adı da toplantı salonunda olacaktır. Okulumuz da 600 öğrenciyle eğitime başlayacak. 

 

yukarı çık

Kategoriler

Hakkımızda

Bizi Takip Edin