Fransa'yı ayağa kaldıran yasa tasarısı

Fransa'yı ayağa kaldıran yasa tasarısı

Fransa'da yeni çalışma yasası protestoları Paris'i yakıp yıktı. Çalışma koşullarının ağırlaşmasından endişe eden vatandaşlar ayaklandı.

Sosyalist bir hükümetimn Fransa'da çalışanların çalışma hayaını bu şekilde düzenlemeye çalışması olayların şiddetlenmesine neden oldu. Ayrıca Sosyalist Parti Hükümeti, Fransa yurttaşlarına çalışma yasasını protesto etmesine sert tepki göstermesinin yanı sıra basının olayla ilgili görsel, video paylaşımını yapacak ağları erişeme kapatması yaşanan olayları daha da şiddetlendiriyor. Yaşananları insanlar sosyal medya uygulamaları ile duyuruyor.

Olay Nasıl başladı? Fransa'da hükümetin, anayasal yetkisini kullanarak parlamento oylaması olmaksızın çalışma yasasını değiştireceğini açıklaması üzerine sendikalar, meslek örgütleri ve öğrenci birlikleri 18 Mayıs'ta greve başladı.

Yasa tasarısı ne içeriyor? Fransa'da ortaya çıkacak yeni yasayla yapılacak değişikliklerle beraber, işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmaları, çalışma saatlerini arttırmaları kolaylaşacak ve fazla mesailere ödenen ücretler de azaltılabilecek.

Fransa'yı ayağa kaldıran yasa tasarısı

İşte Fransa'yı birbirine katan yasa tasarısının içeriği

- Hükümet, Çalışma Yasası'nın yürürlüğe girmesi için parlamento onayına ihtiyaç olmadan, özel yetkilerini kullanmaya izin vermişti.

- Bu yetki daha önce yine Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından tartışmalı ekonomik reform paketinin yasalaşması için kullanılmıştı.

- Hükümet, işsizlik oranlarının düşürülmesi için çalışma yasası reform paketinin bir şart olduğunu savunuyor.

- Yasayla yapılacak değişikliklerle beraber, işverenlerin çalışanlarını işten çıkarmaları, çalışma saatlerini arttırmaları kolaylaşacak ve fazla mesailere ödenen ücretler de azaltılabilecek.

- İşten çıkarmaların katı kurallara bağlı olduğu Fransa'da yeni yasayla beraber işverenler, zarara uğradıklarını göstermeleri durumunda çalışanları daha rahat işten çıkarabilecek.

- Yasaya karşı çıkanlar, şirketlerin maaş, mesai ve izinleriyle ilgili çalışanların haklarını baypas edeceğini savunuyor.

- Yasayı geçirmek isteyen Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, sendikalar, öğrenci birlikleri ve hatta kendi partisi Sosyalist Parti üyelerinin muhalefetiyle karşılaştı.

- Fransa'da işsizliği düşürme ve istihdam piyasasında esneklik sağlama amacıyla hazırlanan çalışma yasası tasarısı sendikalar tarafından "kazanılmış hakların geri alınması" olarak yorumlanıyor.

- Tasarıya göre, günlük azami 10 saat olabilen çalışma süresi 12 saate çıkarılacak, iş sözleşmesinde değişiklik yapmak isteyen çalışanlar işten atılabilecek, yarı zamanlı çalışanların haftalık 24 saat olan asgari çalışma süresi düşürülecek, fazla mesailerde daha az ödeme yapılacak.

- Yasa tasarısı, işverenlere çalışanlarının mesai süresini artırma ve maaşlarını düşürme yetkisi verirken 18 yaşından küçük olup çıraklık eğitimi alanların günlük 10 saate kadar çalıştırılabilmesini öngörüyor.

Fransa'yı ayağa kaldıran yasa tasarısı

Gensoru önergesi

Ülke genelinde yasaya karşı başlayıp hükümet karşıtı protestoya dönüşen 'Gece Ayakta' hareketi de eylemlerine devam ediyor.

Başbakan Manuel Valls'in Ulusal Meclis'te hükümetin kararını açıklamasının ardından Sosyalist Parti içindeki solcu milletvekilleri ile muhafazakâr muhalif milletvekilleri Başbakan'ı yuhalayarak tepki gösterdi.

 

 

yukarı çık

Kategoriler

Hakkımızda

Bizi Takip Edin